גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות

מהו הקשר בין תכנית הרבעים להיטל השבחה?

תחת הכותרת "תכנית הרבעים" מקדמת עיריית תל אביב תכניות לארבעה רבעים מרכזיים בעיר, רובע 3, רובע 4, רובע 5, ורובע 6. התכניות נועדו לאפשר התחדשות עירונית בעקבות קביעה של זכויות בנייה לבנייה חדשה ולתוספת על בניינים קיימים במטרה לפשט את הליכי התכנון והרישוי ושמירה על אופי הסביבה.

התכנית מתווה מדיניות חדשה אשר מחליפה את כל שכבות התכנונים שנוספו לאורך השנים לתכניות הראשיות כמו מדיניות תכנון, תקנות שונות ועוד וקובעת במקומן סל זכויות מרבי לבנייה.

התכנית החדשה של רובע 3 חלה רק על בנייני מגורים כולל בניינים מעל קומה מסחרית כאשר נפחי הבנייה נעים בין 5 קומות וקומת גג חלקית לבין 6 קומות וקומת גג חלקית.

ברובע 4 התכנית חלה גם על הבניינים הנמצאים ברחובות המסחריים המרכזיים ומאפשרת לבנות בהם 8 קומות וקומת גג חלקית. התכנית גררה מאות התנגדויות מצד יזמים של תמ"א 38 ובעלי דירות בעיקר בשל היטלי ההשבחה המתווספים בעקבות התכנית.

מהו היטל השבחה?

היטל השבחה הוא תשלום המוטל כתוצאה מהשבחת הקרקע בעקבות שימוש חורג, אישור תכנית חדשה ועוד. גביית ההיטל מתבצעת בעת התהליך אשר משביח את הקרקע כמו למשל כאשר יזם המחזיק בקרקע מוציא היתר בנייה או שבעל דירה מוכר את דירתו לאחר שכבר עברה תהליך של השבחה.

הגדרת הרובעים 3 ו- 4

תוכנית רובע 3 חלה על האזור המכונה הצפון הישן הנתחם בין הים לנמל תל אביב במערב, בדרום, בין רחוב הירקן, שדרות מרמורק ובן ציון ובצפון, מרחוב אבן גבירול ועד לשדרות רוקח. חלקים גדולים ברובע 3 שייכים לעיר הלבנה ומוגבלים בבנייה בשל תהליכי השימור של תכנית אונסקו.

תכנית רובע 4 חלה על השטח הנקרא הצפון החדש אשר נתחם  בצפון, בין שדרות רוקח ונחל הירקון, במערב ברחוב אבן גבירול  בדרום, בשדרות שאול המלך ובמזרח בנתיבי אילון. ברובע 4 נכללות, בין השאר, השכונות פארק צמרת, גבעת עמל ושכונת בבלי.

מה הקשר בין תכנית הרבעים להיטל השבחה?

תכנית הרבעים מקנה זכויות בנייה לבניינים, נוסף על התכניות המאושרות כבר בתב"ע.

לפי החוק תוספות בניה מכוח תמ"א 38 פטורות מהיטל השבחה, אבל תכנית הרבעים מאפשרת לעקוף את המגבלה של הפטור באמצעות גביית היטל השבחה על תוספות הבנייה הנוספות, מעבר לזכויות שמעניקה תכנית תמ"א 38, שאינן פטורות מתשלום היטל השבחה.  כאשר הכוונה היא לזכויות הבנייה שהוענקו מכוח האישור של תכנית הרבעים.

על אף ההתנגדויות הרבות התכניות לרובע 3 כבר אושרו ותכנית רובע 4 צפויה גם היא להיכנס לתוקף בחודשים הקרובים.  לכן בעלי דירות ברובע 3 נדרשים לשלם על זכויות הבנייה שניתנו להם מעבר לזכויות הנכללות בתמ"א 38 וכאשר תכנית רובע 4 תאושר, גם הסכמי המכירה שייחתמו בתחום רובע 4 יחויבו בהיטל השבחה.

 

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ/ ו/או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתכמת על הדברים האמורים.