ניהול וליווי דיירים להתחדשות עירונית I מדוע הדבר נחוץ?

זירת התחדשות עירונית

התחדשות עירונית היא מהמנועים החשובים בשוק הנדל"ן הישראלי. היות שיש בישראל למעלה ממיליון יחידות דיור שמתאימות (וזקוקות) להתחדשות עירונית, והיות שהמדינה בעצמה מתמרצת את הפרויקטים הללו באופנים שונים, התופעה רק הולכת ומתרחבת. בין אם על בסיס תמ"א 38 ובין אם במתחמי פינוי בינוי, התמונה בהחלט ברורה. מיליוני ישראלים יכולים וצריכים לקדם התחדשות עירונית בבניינים בהם הם מתגוררים.

הממשלה קיבלה ביוני 2015 החלטה בדבר הקמתו של צוות "אסטרטגיה:דיור" בהשתתפות המועצה הלאומית לכלכלה, מנהל התכנון במשרד האוצר ומשרד הבינוי והשיכון. כשנתיים לאחר מכן, בתחילת 2017, פורסמה תוכנית רוחבית לעניין תחת הכותרת "התוכנית האסטרטגית לדיור 2017-2040". אחד הדגשים המרכזיים בתוכנית היה החשיבות שבהתחדשות עירונית. נקבע כי לאור המחסור בשטחים פתוחים, בעיקר באזור המרכז, יש לקדם התחדשות עירונית ברמה הלאומית. עד כדי כך שבתוכנית האסטרטגית לדיור נאמר כי "ללא התחדשות עירונית בהיקפים גדולים יותר משמעותית, נעמוד בפני קטסטרופה תכנונית של אזילת השטחים הפתוחים המיועדים לבינוי במרכז הארץ" (מתוך: "התוכנית האסטרטגית לדיור 2017-2040").

ליווי הדיירים בהתחדשות עירונית לכל אורך הפרויקט

על כן, בימים שבהם התחדשות עירונית היא מושג בעדיפות לאומית שרלבנטי למיליוני ישראלים, קיימת חשיבות רבה בפנייה לקבלת ייעוץ מקצועי. כלומר, חברת ליווי דיירים אשר תעניק לבעלי הדירות ייעוץ לפרויקטים של תמ"א 38 ופינוי בינוי.

כבר היום, דיירים הזקוקים לייעוץ לתמ"א 38 ופינוי בינוי נתקלים בבעלי מקצוע שונים לרבות מחתימים ומתווכים. אך שלא כמו מארגן דיירים, הנמצא לצד בעלי הדירות מתחילת הדרך ועד למפתח, מחתימים ומתווכים הם בעלי תפקיד ספציפי וממוקד. עם סיום ההחתמה או התיווך בין הדיירים ליזם, הם יוצאים מהתמונה. חברת ליווי דיירים, לעומתם, מבצעת גם את עבודות ההכנה וממשיכה לספק שירות בשלבים הבאים לרבות בהתנהלות מול הרשויות, ביצוע בדיקות היתכנות, בחירת יזם, בחירת קבלן, פיקוח בנייה, סיוע לדיירים לגבש חזית אחידה, התמודדות עם קשיים ואתגרים ועוד. כלומר, שירותים מקיפים ואיכותיים העוטפים את הפרויקט מכל צדדיו.

בדיקות היתכנות וכדאיות

ייעוץ להתחדשות עירונית כולל שלב מקדים ומהותי של בדיקות היתכנות. מדובר לרוב על שתי בדיקות עיקריות השזורות זו בזו – בדיקת היתכנות תכנונית ובדיקת כדאיות כלכלית. חברת ליווי דיירים מבצעת את הבדיקות הנ"ל בכדי לוודא שהתוכניות הן ברות ביצוע, נכונות ומשתלמות. אגב, הבדיקות הללו טובות לא רק לדיירים אלא גם משמשות את היזם, ומונעות מכל הצדדים להיכנס למיזם במחירי הפסד (שסופו מי ישורנו).

הבדיקות מבוצעות באופן אובייקטיבי ומקצועי על ידי מומחים מהשורה הראשונה. במסגרת בדיקת ההיתכנות התכנונית, חברת הליווי מבררת באופן פרטני וברור את זכויות הבנייה וההיתרים הצפויים מול הרשויות המקומיות והגורמים הרגולטוריים. אדריכל מטעמה מבצע את הבדיקה באופן אובייקטיבי ומגיש לדיירים דו"ח בלתי תלוי. הדו"ח מאפשר גם לבדוק הצעות מחיר של יזמים ומגדיל את יכולת המיקוח של הדיירים במשא ומתן (שכן ידע הוא כוח). בעיקר מדובר בדו"ח שמונע טעויות בהמשך או "הפתעות ופערים" בין הרצוי למצוי.

בדיקת הכדאיות הכלכלית מאזנת בין הרצונות והמאווים של הדיירים לבין האפשרויות האופציונאליות והקונקרטיות שניתן להגשים בפרויקט. התחדשות עירונית טומנת בחובה הזדמנויות ממשיות לשיפור באיכות החיים אך היא איננה בלתי-מוגבלת. חברת ליווי דיירים מבצעת בדיקות כדאיות כלכלית מול הדרישות הראשוניות של הדיירים ומסייעת באיזון המשוואה. תוצאותיה של הבדיקה שופכות אור על היבטים פיננסיים נוספים כמו ביטוחים, ערבויות, בטוחות, עלויות, הצעות מחיר ועוד.

ייעוץ בבחירת יזם

בכל פרויקט נדל"ן של התחדשות עירונית ישנה חשיבות גדולה לזהות היזם. רק בחירה ביזם מקצועי ובעל ניסיון תוכל להבטיח את השלמת הפרויקט תוך עמידה בכל התנאים שנקבעו במערכות החוזים בין היזם לדיירים. בחירת היזם היא שלב קריטי ועל כן ייעוץ להתחדשות עירונית שניתן על ידי חברת ליווי דיירים עוסק רבות בסוגיה זו. בין אם באופן שבו מארגן דיירים מציג רשימת יזמים מומלצים (המבוססת על ניסיון עשיר בתחום) ובין אם כאשר יש לבדוק באופן פרטני וממוקד יזם שמקודם על ידי בעלי הדירות.

בשלבי הביצוע

חברת ליווי דיירים לפרויקטים של התחדשות עירונית ממשיכה עם בעלי הדירות גם לאחר העלייה לשטח. בין אם מדובר על תמ"א 38 ובין אם על פינוי בינוי, נוכחותה ומעורבותה הן בעלות משקל רב. חברת הליווי מפקחת אחר ביצוע הפרויקט ומשמשת ככתובת לפתרונות בזמן אמת. היא מוודאת שהפרויקט אכן מתקדם כמתוכנן ושכל גורמי המקצוע מבצעים מלאכתם נאמנה. חברת הליווי משמשת כידם הארוכה והאובייקטיבית של הדיירים באתר הבנייה. אנשי שירות מטעמה נמצאים בקשר רציף מול נציגות הדיירים ומקפידים על זמינות לטובת בעלי דירות באופן פרטני. כמו כן, חברת הליווי הינה גוף מארגן דיירים היודע לגבש ביחד חזית אחידה לקידום אינטרסים משותפים.

דיווחים ושקיפות

ייעוץ לפרויקטים של תמ"א 38 ופינוי בינוי, הנעשה על ידי חברת ליווי דיירים מקצועית, מבוסס על שקיפות ואמינות. זהו עניין מהותי שכן בפרויקטים רבים של התחדשות עירונית ייתכן וייווצר מצב שבו דיירים מסוימים חוששים מפני טובות הנאה או זכויות יתר. השקיפות והאמינות מצדה של חברת הליווי לדיירים, שפועלת כאמור כגורם אובייקטיבי למען כלל בעלי הנכסים, מאפשרים להתגבר על חששות רבים. כל האינפורמציה חשופה ושקופה, מה שמסייע בריכוך התנגדויות והתמודדות עם דיירים סרבנים בשלבים שונים.

זירת התחדשות עירונית

דילוג לתוכן